montaż fotowoltaiki na dachu

Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Czym się kierować?

Ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele fotowoltaiczne to elementy półprzewodnikowe przetwarzające energię z promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Pojedyncze moduły charakteryzują się zbyt małą wartością napięć i mocy, aby mogły one zasilać domową instalację. Dlatego są one łączone szeregowo w łańcuchy, co pozwala zsumować wszystkie wartości. Moduły tworzące łańcuch powinny pochodzić od jednego producenta, być tego samego typu, mieć tę samą moc znamionową i być podobnie ustawione względem słońca. Obecnie na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne produkowane w różnych technologiach. Oczywiście, każda z nich ma swoje wady i zalety. Jakie więc panele fotowoltaiczne wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną?

Przeczytaj także:

Instalacja PV – najważniejszy jest instalator

Największym problemem instalacji fotowoltaicznych nie są psujące się panele czy inwertery, ale nieodpowiedni montaż. Dlatego eksperci od fotowoltaiki są zgodni, że najważniejszą kwestią jest wybór sprawdzonego instalatora, który profesjonalnie zamontuje i podłączy instalację PV. Doświadczeni fachowcy nie tylko prawidłowo zainstalują falowniki, panele, liczniki dwukierunkowe czy magazyny energii, ale także doradzą, jakie urządzenia kupić, aby czerpać maksymalne zyski z wytwarzania własnego prądu. Wybierając rzetelnego instalatora fotowoltaiki zyskuje się również gwarancję, że w razie wystąpienia problemów z działaniem instalacji PV można uzyskać szybką i profesjonalną pomoc. 

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie rodzajem zastosowanych ogniw, ceną, a także konstrukcją. Jak więc wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne do mikroinstalacji domowej, aby znacznie obniżyć rachunki za prąd?

Panele monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są bardzo powszechnie wykorzystywane w instalacjach domowych. Charakteryzują się one ciemnym kolorem i jednolitą strukturą. Wykonuje się je ze stopionego piasku krzemowego z domieszką boru, z których po oczyszczeniu formowanych jest monokryształ w kształcie walca. Następnie powstały walec jest cięty laserem na krążki, których boki są ścinane, aby uzyskać kształt zbliżony do kwadratu. Produkcja ogniw monokrystalicznych jest droższa, co przekłada się na wyższy koszt całej instalacji. 

Panele polikrystaliczne

Ogniwa polikrystaliczne są mniej skomplikowane w produkcji, dzięki czemu są także tańsze od systemu złożonego z monokrystalicznych ogniw. Podczas produkcji bloki krzemu łączy się ze sobą i krystalizuje, a następnie uformowaną bryłę tnie się na kwadraty lub prostokąty. Polikryształy charakteryzują się niebieskawą barwą z widoczną strukturą krzemu, a także niższą sprawnością. 

Panele krystaliczne z warstwą PERC

Wykorzystywana coraz częściej w produkcji systemów fotowoltaicznych technologia PERC, czyli pasywnej ścianki ogniwa, zwiększa skuteczność absorpcji promieniowania słonecznego. Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne wykorzystujące PERC charakteryzują się lepszą wydajnością, gdyż przechodzące przez nie światło słoneczne odbija się od ich tylnej warstwy i kieruje fotony z powrotem do ogniwa. Dzięki temu promieniowanie staje się dodatkowym źródłem energii elektrycznej.  

Panele krzemowe Half Cut

Technologia Half Cut ma na celu uzyskanie jeszcze lepszej wydajności ogniw krzemowych i redukcję strat spowodowanych ich zacienieniem lub zabrudzeniem. Tego typu moduł fotowoltaiczny składa się z ogniw przeciętych na pół, które łączy się równolegle w łańcuchy. Takie ogniwa połówkowe mają parametry porównywalne do ogniw o standardowej budowie. Zaletami modułów HALF CUT są: większa moc wyjściowa i wytrzymałość mechaniczna oraz lepsza wydajność przy częściowym zacienieniu lub zanieczyszczeniu ogniwa. 

Wybór paneli fotowoltaicznych – inne rodzaje

Poza powszechnie stosowanymi panelami polikrystalicznymi i monokrystalicznymi, na rynku dostępne są także inne rodzaje fotoogniw. Ogniwa cienkowarstwowe z krzemu amorficznego mają czerwono-bordowy kolor, a struktura ich kryształów nie jest widoczna. Aby uzyskać wystarczającą moc paneli fotowoltaicznych, ich powierzchnia musi być dużo większa w porównaniu do tradycyjnych instalacji. . Ich zaletą jest dobra praca przy niskim nasłonecznieniu. 

Ogniwa fotowoltaiczne produkuje się z różnych półprzewodników. Zamiast krzemu wykorzystuje się tellurek kadmu, a także mieszaninę miedzi, galu, selenu i indu. Istnieją także fotoogniwa barwnikowe, które produkowane są z materiałów organicznych, np. polimerów. Energia słoneczna powstaje w nich podczas procesu sztucznej fotosyntezy. Ogniwa polimerowe są lekkie i elastyczne, można je montować jako płyty fasadowe, są przezroczyste, ale ich sprawność wynosi zaledwie kilka procent.

Czy cena paneli do fotowoltaiki ma znaczenie?

Cena paneli fotowoltaicznych odzwierciedla ich jakość. Im droższe moduł się kupi, tym większa gwarancja, że będą one działać bezawaryjnie przez wiele lat. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować tylko najdroższe produkty. Panele fotowoltaiczne mało znanych marek ze średniej półki cenowej także sprawdzą się w przypadku domowej mikroinstalacji. Podstawowa zasada jest taka, aby nie kupować najtańszych paneli PV od nieznanych producentów. Drogie moduły fotowoltaiczne zapewniają bardzo wysokie parametry elektryczne i bezawaryjne oraz wydajne działanie nawet przez 25 lat.

Tańsze alternatywy znanych marek także można montować, choć sprawność paneli fotowoltaicznych nie będzie już na tak wysokim poziomie. Mimo to powinny one pracować bezawaryjnie przez kilkanaście lat. Wybierając panele fotowoltaiczne należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę ich zakupu, ale także montażu. Może się bowiem okazać, że niższy koszt montażu zrekompensuje wyższe koszty zakupu paneli fotowoltaicznych. 

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Inwestycja w panele słoneczne może przynieść wiele korzyści, co w szczególności widoczne będzie w rachunkach za prąd. Ich wybór to nie tylko decyzja o tym, na jaki rodzaj modułów PV się zdecydować. Konieczne jest zapoznanie się parametrami technicznymi. Sprawność modułu jest parametrem, który informuje ile energii słonecznej może zostać przekształcone w prąd. Wyższa sprawność paneli oznacza mniejszą ilość modułów PV potrzebnych do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest współczynnik temperaturowy. Określa on, o ile spadnie wydajność paneli wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni Celsjusza. Im niższy wskaźnik, tym lepiej. 

Warto także zwrócić uwagę na żywotność paneli PV. Wysokiej klasy panele PV powinny bezawaryjnie i wydajnie pracować nawet przez 25 lat. Wybierając odpowiednie urządzenia należy przeczytać informacje załączone do produktu, ponieważ producenci właśnie tam określają jego żywotność. Innym parametrem, który jest niezwykle ważny, to moc instalacji fotowoltaicznej. Powinna ona zostać odpowiednio do zapotrzebowania domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom, którzy dokładnie obliczą, jaka wydajność paneli fotowoltaicznych będzie wystarczająca. 

Marka i oferowany serwis – to kolejne kwestie do rozważenia. Warto w tym celu sprawdzić opinie na temat producentów paneli fotowoltaicznych, zapoznać się z ich dotychczasowymi realizacjami, a także uzyskać informacje o posiadanych certyfikatach. Wśród producentów dobrze jest wybierać takich, którzy cieszą się renomą, a na swoje produkty przyznają długoletnią gwarancję. Można rozważać w aspekcie gwarancji na uzysk oraz gwarancji na panele, jako produkt. 

Comments are closed.